چرا از ایجنت املاک و مستغلات برای فروش خانه خود استفاده می‌کنید؟

براساس گزارش تیم تحقیقاتی وبسایت معتبران، ۸۹ درصد از فروشندگان در اقصی نقاط جهان، خانه خود را توسط ایجنت املاک و مستغلات به فروش می‌رسانند. فروشندگان مورد بررسی، عواملی مانند اعتماد به نفس، پاسخگویی، دانش و آگاهی از بازار محلی، شهرت خوب در جامعه و سابقه فروش قوی را به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های یک ایجنت برتر معرفی کردند.
یک ایجنت املاک حرفه‌ای می‌تواند در بسیاری از جنبه‌ها در تجربه فروش شما، از سطح استرس گرفته تا سود شما، تفاوت زیادی ایجاد کند. در ادامه بحث، به فواید بسیار فروش خانه با کمک یک ایجنت محلی املاک پی برده و هزینه آن برای شما مشخص خواهد شد.
حین تلاش جهت تصمیم‌گیری در مورد نیاز خود به ایجنت املاک و مستغلات در فروش خانه‌تان، دو روش برای فکر کردن در مورد آن وجود دارد: آیا از نظر قانونی لازم است؟ آیا فروش بدون ایجنت روندی واقعی یا عملی است؟

 

کمیسیون استاندارد ایجنت املاک

ایجنت املاک چگونه کار می‌کند؟

 ایجنت املاک به صورت کمیسیونی و پورسانتی کار می‌کند. به این صورت که درصدی از فروش ملک یا خرید آن را دریافت می‌کند. خریداران و فروشندگان موظف هستند درصدی از هزینه معامله خود را به ایجنت پرداخت کنند. مبلغ کمیسیون ایجنت املاک بستگی به توافق آن‌ها با خریدار یا فروشنده دارد و معمولاٌ بین ۱ تا ۱۰ درصد از کل ثمن معامله می‌باشد که البته این موضوع (حق‌الزحمه) باید در قرارداد کارگزاری مکتوب شده باشد.
توجه داشته باشید که ایجنت املاک با توافق می‌تواند درصدی از اضافه فروش یا کسری خرید را از خریدار یا فروشنده دریافت کند که این عامل نیز به صورت کاملاٌ شفاف باید در قرارداد کارگزاری درج شود.

 

آیا برای فروش خانه خود به طور قانونی به یک ایجنت املاک و مستغلات نیاز دارم؟

خیر، از نظر قانونی ملزم به به‌کارگیری یک ایجنت املاک و مستغلات برای فروش خانه خود نیستید. 
با این حال، با توجه به مکانی که در آن زندگی می‌کنید و ملکتان را برای فروش در آن گذاشته‌اید، ممکن است نیاز به به‌کارگیری یک ایجنت املاک و مستغلات برای رسیدگی به مدارک مورد نیاز جهت فروش ملکتان داشته باشید. 

آیا من واقعاً به یک ایجنت املاک برای فروش خانه احتیاج دارم؟

اگرچه روندی کاملاً قانونی است، اما فروش با کمک ایجنت، برای همه افراد الزامی نیست. این که آیا خانه‌تان را به تنهایی و با موفقیت به فروش برسانید، به اهداف، مجموعه مهارت‌ها و تمایلات شما بستگی دارد که همگی مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی هستند.
توجه داشته باشید که میانگین زمان لازم برای فروش یک خانه در سطح کشور، از لیست کردن آن تا عقد قرارداد، بین ۶۵ تا ۹۳ روز (در سال ۱۳۹۷) است، اما همچنین بسته به جایی که شما زندگی می‌کنید، متفاوت است. بنابراین، حداقل ۳ ماه را برای این فرآیند اختصاص دهید، که می‌تواند شامل مدت زمان لازم برای آماده‌سازی خانه و نیز تهیه لیست باشد.
در میان کسانی که روش فروش توسط خودشان را امتحان می کنند، نیمی از آن‌ها در نهایت یک ایجنت را استخدام می‌کنند. در اینجا سه دلیل اصلی ایجاد راه‌گزینی آورده شده است:
  • فروش با کمک یک ایجنت آسان‌تر است.
  • فروش به روش خودشان مدت زمان زیادی به طول می‌انجامد.
  • گزارشات از طریق ایجنت ارائه می‌شود.
  • امنیت در معاملات بیشتر است.
  • تصمیم‌گیری در مورد مشتریان راحت‌تر است.
 

چرا فروشندگان، ایجنت املاک و مستغلات را استخدام می‌کنند؟

فروشندگان با طیف گسترده‌ای از خدمات ارائه شده به ایجنت‌های املاک و مستغلات مراجعه می‌کنند. براساس گزارش گروه معتبران، در اینجا برخی از فروشندگان به متداول‌ترین خدمات ارائه شده از جانب نمایندگی‌های خود جهت فروش خانه‌هایشان متکی هستند.
۸۴٪ از آن‌ها از راهنمایی‌های ایجنت خود از ابتدا تا انتهای مراحل فروش خانه‌شان بهره‌مند می‌شوند.
۸۲٪ آنها روندها را سازماندهی کرده و گزارش کار ارائه می‌دهند.
۷۹٪ برای یافتن خریداران علاقه‌مند به ایجنت خود مراجعه می‌کنند.
۷۹٪ برای مدیریت مذاکرات قرارداد، به ایجنت خود متکی هستند.

 

کمیسیون استاندارد برای یک نماینده املاک و مستغلات چیست؟

ایجنت‌های املاک و مستغلات به صورت کمیسیون کار می‌کنند. این کمیسیون متشکل از درصدی از قیمت فروش یا خرید خانه‌ای است که مشتری در حال خرید یا فروش آن می‌باشد. به طور معمول، شما به عنوان یک فروشنده، درصدی از قیمت فروش خانه‌تان را پرداخت می‌کنید.

 

در کشور ایران برای اولین بار: آیا می‌خواهید ایجنت املاک استخدام کنید؟ کلیک کنید 

 

به خاطر داشته باشید که با توجه به عوامل بازار محلی یا وضعیت خود شما، کمیسیون همواره بین طرفین معامله قابل مذاکره است. به عنوان مثال، اگر قصد استفاده از همان ایجنت را برای کمک به فروش خانه خود و همچنین خرید خانه جدید خود دارید، ممکن است بتوانید با نرخ کمتری این معامله را مذاکره کنید.

 

تفاوت بین ایجنت فروشنده و ایجنت خریدار چیست؟

ایجنت فروشنده، به عنوان نماینده فروش شناخته می‌شود و از مرحله لیست تا عقد قرارداد به فروش خانه شما کمک می‌کند. ایجنت خریدار نیز با خریدار همکاری می‌کند و او را از طریق روند پیدا کردن خانه مورد انتظار، مذاکره و در نهایت عقد قرارداد هدایت می‌کند.

 

تفاوت‌های ایجنت املاک با مشاور املاک

۱٫ آژانس املاک یا دپارتمان املاک هیچ مسئولیتی در قبال معامله ندارد؛ که البته این موضوع دستورالعمل اتحادیه‌هاست! 
اما این موضوع در مورد یک ایجنت املاک و مستغلات کاملاٌ متفاوت است. فرقی ندارد که ایجنت نماینده خریدار باشد یا نماینده فروشنده. یک ایجنت املاک حرفه‌ای از اول قرارداد تا انتهای قرارداد کلیه مسئولیت‌های مربوط به حوزه خود را در قبال تصمیمات و اشتباهات خود می‌پذیرد.
۲٫ مشاور املاک نیازی به تحصیلات مربوطه ندارد. همه افراد با هر مدرکی می‌توانند مشاور املاک شوند. در صورتی که یک ایجنت املاک و مستغلات دوره‌های آموزشی مربوط به معاملات املاک و مستغلات را گذرانده است و به اصول و امور ملکی کاملاٌ واقف است.
مباحثی از قبیل: مبانی حقوقی املاک و مستغلات، اصول فنی ساختمان، ارزیابی املاک و مستغلات، رفتار سازمانی در املاک، مبانی تحلیل بازار املاک، اصول و فنون مذاکره املاک، بازاریابی املاک و درس‌هایی از این دست را یک ایجنت املاک به خوبی می‌داند و این آموزش‌ها را تحت نظر مؤسسه معتبر گذرانده است. 
۳٫ یک مشاور املاک مشخص نیست که طرف خریدار است یا طرف فروشنده. معمولاٌ در کشور ما یک مشاور املاک سعی می‌کند که بین دو طرف باشد و به عبارتی سعی می‌کند معامله را جوش بدهد. مطابق تحقیقات صورت گرفته این روش باعث آسیب‌های جبران ناپذیری برای خریداران و فروشندگان شده است.
در عوض یک ایجنت املاک قانوناٌ یا نماینده خریدار است یا نماینده فروشنده. به این صورت که ایجنت املاک مطابق قراداد کارگزاری که با متقاضی خود منعقد می‌کند موظف است حافظ منافع متقاضی خود باشد و در راستای بهره‌وری و منافع خریدار یا فروشنده خود اقدام نماید. این امر در کشورهای پیشرفته به یک قانون تبدیل شده است.
۴٫ یک مشاور املاک همه‌جوره معامله می‌کند. فرقی ندارد که فروش باشد یا خرید، رهن و اجاره باشد یا مشارکت، کلنگی باشد یا باغ. معمولاٌ مشاوران املاک در همه زمینه‌ها فعالیت می‌کنند. اما یک ایجنت املاک حرفه‌ای به صورت تخصصی در یک زمینه فعالیت می‌کند و روی یک گزینه اصلی متمرکز است. این موضوع باعث بالا رفتن کیفیت قرارداد خواهد شد.
۵٫ کمیسیون، پورسانت یا حق‌الزحمه ایجنت‌ املاک بستگی به توافق ایجنت و متقاضی خرید یا فروش دارد و بسته به نوع قرارداد کارگزاری انحصاری یا قرارداد کارگزاری جعاله بین ۱ تا ۱۰ درصد از ثمن معامله متغیر است. در حالی که کمیسیون مشاور املاک براساس نرخ اتحادیه‌ها است.
۶٫ یک ایجنت املاک حرفه‌ای قبل از قبول فایل خرید یا فروش ملزم به انعقاد قرارداد شفاف و حافظ منافع متقاضی است. این قرارداد به صورت مکتوب به امضای طرفین می‌رسد. در صورتی که قول و قرارهای مشاور املاک و طرف معامله شفاهی است و جایی درج نمی‌شود.
۷٫ مشاوران املاک بعد از انجام معامله و عقد قرارداد، کار خود را تمام‌شده می‌دانند؛ ولی ایجنت‌های املاک با استفاده از دانسته‌ها و تجربیات حرفه‌ای که در این زمینه دارند، مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های پس از قرارداد را به متقاضی ارائه می‌دهند.
 
برای دانستن تفاوت‌ کامل مشاورین املاک با ایجنت‌های املاک وارد لینک شوید.

 

مزایای ایجنت فروش

مزایای استفاده از نماینده فروش املاک:

ممکن است از خود بپرسید، که “چرا از یک ایجنت املاک و مستغلات برای فروش خانه‌ام استفاده می‌کنم؟”
خدمات و تخصص‌های زیادی وجود دارد که یک ایجنت املاک و مستغلات می‌تواند آن‌ها را ارائه دهد. بنابراین برای هر فروشنده مهم است که به مزایای لیست توجه کند و تصمیم بگیرد که آیا یک ایجنت ارزش هزینه کردن را دارد یا خیر.

 

ارزش خانه ی شما

 

۱- ایجنت‌های املاک و مستغلات در بازارهای محلی و منطقه‌ای املاک متخصص هستند:

آن‌ها به لیست جامعی از خانه‌های قابل مقایسه دسترسی دارند و ارزش خانه‌های منطقه شما را می‌دانند.
با توجه به شرایط فعلی بازار، آن‌ها با هدف کسب بیشترین بازده ممکن در فروش خانه شما می‌توانند راه‌های استراتژیکی را جهت پیشبرد رویکرد فروش بهینه به کار بگیرند.
آن‌ها می‌توانند با استفاده از دانش ارزیابی املاک شما را برای تعیین قیمت مناسب خانه‌تان راهنمایی کنند. قیمتی که به شما این امکان را می‌دهد تا در هر زمان خرید و فروش به موقع، به همان اندازه پولی که در دست دارید اقدام کنید.
آن‌ها کدهای محلی مسکن را می‌شناسند و می‌توانند هرگونه علائم هشدار و ایراداتی را که خریداران بر روی ملک شما (و بازرسان منازل) می‌گذارند را نشان دهند.
آن‌ها می‌توانند پیشرفت‌های خاص منطقه‌ای که خریداران در خرید یک خانه به آن‌ها بیشترین اهمیت را می‌دهند، به شما توصیه کنند.

 

توصیه های ایجنت فروش

 

۲- ایجنت‌های املاک و مستغلات لیست شما را به بازار عرضه می‌کنند:

آن‌ها می‌توانند توصیه‌هایی را برای بازدید از خانه‌تان ایجاد لیستی با توضیحات به شما ارائه دهند.
آن‌ها می‌توانند یک عکاس حرفه‌ای را برای گرفتن عکس‌های عالی از خانه‌تان و به نمایش گذاشتن آن‌ها در لیست فروش استخدام کنند. یک نماینده ماهر می‌تواند ویژگی‌هایی را که خریداران محلی به دنبال آن هستند را به نمایش بگذارند.

 

بیشتر بخوانید: ایجنت املاک راهبردی بهتر برای خرید و فروش املاک و مستغلات

 

آن‌ها خانه‌های شما را در وبسایت‌های پر بازدید آگهی می‌کنند. در حقیقت، ایجنت‌ها نسبت به فروشندگانی که به تنهایی خانه‌هایشان را لیست می‌کنند، به لیست‌های بیشتری دسترسی دارند.
آن‌ها میزبان خانه‌ها و بازدیددهنده‌های حرفه‌ای هستند و از لحاظ ساختار فیزیکی خانه شما را به خریداران نشان می‌دهند.
آن‌ها به عنوان یک سپر بین شما و کلیه خریداران بالقوه، فراخوان‌های اصلی، پاسخ دادن به سؤالات و برنامه‌ریزی‌های زمان‌بندی را انجام می‌دهند.

 

به طور کلی استخدام نماینده خریدار و فروشنده در املاک شامل مزایای زیر است:

کنترل ریسک معامله، نماینده شما با ریزه‌کاری‌های خرید و فروش آشنایی کامل دارد. بنابراین ریسک کمتری در معامله وجود دارد.
امنیت در خرید و فروش، به دلیل واقف بودن ایجنت املاک به همه امور
استفاده از تخصص مذاکره و چانه‌زنی ایجنت
آگاهی از ارزش واقعی ملک (ارزیابی املاک)
آگاهی از نواقص ملک (بازرسی منازل)
استفاده از خدمات آماده‌سازی خرید و فروش
مشاوره تامین مالی
کنترل ریسک مسائل حقوقی
 

مقایسه کار ایجنت املاک در ایران با کشور کانادا: 

در کشور کانادا ایجنت املاک یا مشاور املاک به چه کسی گفته می‌شود؟
به کسی گفته می‌شود که با توجه به محدوده‌ای که فعالیت می‌کند، گواهینامه معتبری از قانون‌گذار دریافت کرده باشد.
آیا مشاور املاک در کشور کانادا باید مدرک دانشگاهی داشته باشد؟
بله؛ اما شرایط آن در کشورهای مختلف فرق دارد. در شهر ونکوور، شخص باید به دانشگاه اصلی این شهر مراجعه کند. در دوره ثبت نام کند. جزوات و کتاب‌ها را دریافت کند. پس از قبولی و پاس کردن امتحانات، ۶ ماه به صورت آزمایشی زیرنظر دفتر معاملات املاک کار می‌کند.
بعد از ۶ ماه دوباره امتحان می‌دهد. در صورت قبولی در امتحان، اعتبار دائمی به مدت ۲ سال به شخص داده می‌شود. این گواهینامه هر ۲ سال باید تمدید شود. طی این دو سال یک سری دوره را می‌گذراند، تا به‌روز باشد.
آیا در کشور کانادا استخدام ایجنت املاک اجباری است؟
خیر، اجباری نیست. شخص خودش نیز می‌تواند انجام دهد، ولی این کار را معمولاٌ نمی‌کند. به دلیل این که ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که اگر شخصاٌ انجام دهد، ممکن است با مشکل مواجه شود. حتی اگر خریدار از شخص سوالی بپرسد و او عمداٌ یا سهواٌ اشتباه پاسخ دهد، می‌تواند شکایت کند و ضرر و زیان بگیرد. بنابراین این کار ریسک محسوب می‌شود. برای آن‌ها راحت‌تر این است که ایجنت املاک استخدام کنند تا کلیه امور را انجام دهد.

 

سخن آخر
با این تفاسیر به تفاوت‌های ایجنت املاک و مشاور املاک نیز واقف شدید. مشاورین املاک، تخصص‌های لازم مربوط به حوزه املاک را ندارند. دوره‌های آموزشی را نگذرانده‌اند. به لیست املاک دسترسی ندارند. به کلیه امور ملکی تسلط ندارند. آن‌ها به صورت تخصصی نمی‌توانند به عنوان نماینده خریدار یا نماینده فروش، فعالیت کنند. درواقع تنها به عنوان واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده شناخته می‌شوند. بنابراین در بهترین حالت می‌توانند حد وسط را بگیرند و کاری کنند هم فروشنده و هم خریدار کمترین ضرر را داشته باشند.
با دانستن این اطلاعات به لزوم استخدام و استفاده از ایجنت املاک پی بردید.

 

www.motabaran.com

 

Comments are closed.